Ostatnią trójką wykonawców głównej sceny Red podczas Ostróda Reggae Festival (5-8 lipca) jest jamajski wokalista Christopher Martin ze swoim zespołem, projekt Tribute to Alibabki oraz nowa grupa byłego wokalisty Daab, Strojnowy.

Christopher Martin (fot. org.)Christopher Martin (fot. org.)

CHRISTOPHER MARTIN & JAMDONZ BAND (Jamajka)

Jeden z czołowych przedstawicieli słodkiej odmiany jamajskiego reggae i protegowany Gentlemana, z którym nagrał hit „To the Top”, po raz pierwszy rozgrzeje serca w Ostródzie.

W co najmniej jednej kwestii Jamajka jest krajem szczególnym. Państwo pod względem ilości mieszkańców porównywalne z Warszawą w ciągu ostatnich 60 lat dało światu więcej znanych muzyków niż jedna czwarta globu.

Christopher Martin urodził się w Walentynki, co w sposób oczywisty zdeterminowało styl muzyczny, który doskonali od wczesnych młodzieńczych lat. Jest absolwentem Watermount All-Age oraz Cram St. Jago High School. W wieku 18 lat wziął udział w programie „Digicel Rising Stars’’ (jamajskiej wersji „Idola”), gdzie zapewnił sobie zwycięstwo znakomitym wykonaniem utworów „Take my Wings” i „I’ll be your Driver”. Chwilę później ukazał się jego debiutancki singiel „Love is all We Need”, który z miejsca ugruntował pozycję młodego artysty na lokalnym rynku. Jego talent, barwa głosu oraz maniera śpiewania w stylu retro szybko zwróciły uwagę czołowych jamajskich producentów jak Robert Livingstone (Big Yard), Arif Cooper, Shane Brown (Jukeboxx) czy Christopher Birch, u boku których nagrał m.in. „Nah Go Change’’, „Tonight’’ oraz „Giving it’’. W 2007 roku Chris został zaproszony do „One Night with Michael Bolton”, a rok później wziął udział w Jamaican Air Jazz Festival. Jest laureatem wielu nagród, w tym tytułu „Wokalista Roku” na Jamajce i w Kenii oraz nominacji do Jamaica Observer Teenage Choice Awards.

Pomimo wciąż młodego wieku stał się już międzynarodową gwiazdą. Jest popularny zarówno w Stanach Zjednoczonych, Afryce, jak i Azji. Europa poznała bliżej twórczość Christophera Martina za sprawą jego współpracy z Gentlemanem. Ich piosenka „To the Top” podbiła listy przebojów w 2010 roku. Zaowocowało to wspólną trasą koncertową, obejmującą takie kraje jak Niemcy, Szwajcaria, Francja, Holandia, Hiszpania, Macedonia i oczywiście Polska. Christopher Martin gościł już nad Wisłą dwukrotnie, ale tym razem usłyszymy jego materiał solowy z towarzyszeniem jamajskiej grupy Jamdonz Band.
Red Stage, 8-07-2018

TRIBUTE TO ALIBABKI

The Bartenders w towarzystwie wielu doborowych polskich wokalistów w hołdzie dla pionierskiej grupy wokalnej Alibabki, odpowiedzialnej za sprowadzenie ponad pół wieku temu jamajskiej muzyki do Polski. W trakcie nagrywania albumu „Tribute to Alibabki” oraz przed premierą filmu dokumentalnego, opowiadającego nie do uwierzenia ska-historię na miarę polskiego „Sugar Man”.

Jamajskie reinterpretacje przebojów Alibabek na ostródzkim koncercie wykonają Dubska, Damian SyjonFam, Junior Stress, K.A.S.A., Piotr Strojnowski, Gutek, Earl Jacob, Paprodziad, Broda, Lady Dee oraz Kuba Kaczmarek. Za warstwę muzyczną odpowiadają główni gracze na polskiej grupie ska/jazz, warszawska formacja The Bartenders.

Żeński sekstet wokalny Alibabki jest prawdziwą legendą polskiej muzyki pop lat 60/70. Uzdolnione dziewczyny podbijały największe krajowe festiwale, pracowały z największymi muzycznymi autorytetami, występowały zagranicą. Wszędzie podbijały serca fanów, a ich przeboje śpiewała cała Polska.

Projekt Tribute to Alibabki zrodził się w 2015 roku z chęci ukazania wpływu muzyki z Jamajki na polską scenę popową i niezależną. Współcześni polscy artyści i promotorzy połączyli siły z okazji 50 rocznicy od pojawienia się w Polsce jamajskiej muzyki za sprawą pierwszego singla Alibabek „W rytmach Jamajca ska” (1964). Nie występujące już od lat Alibabki zachwyciły się tym entuzjazmem i pozytywną energią płynącą z jamajskiej wyspy. W listopadzie 2015 ponownie pojawiły się razem na scenie w ramach specjalnego koncertu „Tribute to Alibabki” w Warszawie. Koncert został powtórzony na finale „Męskiego Grania 2016” w Żywcu. W 2016 roku Alibabki z The Bartenders powróciły do studia, by ponownie zaśpiewać swoje cztery jamajskie piosenki sprzed pół wieku. Jeden z utworów z tej sesji, "Już nie twist", ukazał się w formie clipu. Wszystkie te utwory będzie można usłyszeć obok klasyki największych przebojów Alibabek („Kwiat jednej nocy”, “Muzykalny zegar”, “Grajmy sobie w zielone”, “Tango zalotne”, “Łagodny pan feeling” itp.) zarówno na ostródzkim koncercie, jak i na nagrywanej właśnie podwójnej płycie. Mistrzowie brzmienia Studio As One zadbają o odpowiednio wysoki i profesjonalny poziom “jamajszczyzny”. Wydawnictwo poszerzone będzie o zremasterowany oryginalny singiel Alibabek, od którego się wszystko zaczęło. Dodatkowo zaśpiewają m.in. I-Grades, Dawid Portasz czy Andrzej Krzywy. Wkrótce ruszy akcja crowdfundingowa na rzecz wydawnictwa i artyści liczą na wsparcie fanów.

Jesienią można się też spodziewać premiery filmu dokumentalnego, ujawniającego kulisy pojawienia się w Polsce jamajskiej muzyki za sprawą nieświadomych doniosłości swych działań uroczych dziewczyn i ich wizjonerskiego kierownika muzycznego Juliusza Loranca.

Alibabki były gośćmi honorowymi Ostróda Reggae Festiwal w 2015 roku, gdzie na scenie odebrały nagrodę od organizatorów z okazji 50 lat obecności jamajskiej muzyki w Polsce. Dziś na imprezie pojawia się wielobarwny muzyczny skład, który przypomni przeboje Alibabek w „karaibskim sosie”. Gwarantowane łzy wzruszenia dla seniorów i solidna dawka historii polskiej muzyki dla wszystkich młodych.
Red Stage, 8-07-2018

STROJNOWY

Piotr Strojnowski, ongiś współzałożyciel i jeden z wokalistów Daab ze swoim zespołem zaprezentuje nowy muzyczny materiał zarejestrowany na nadchodzący album.

Piotr Strojnowski nie lubi pustki. Powrócił na muzyczną scenę w 2016 roku ze swoim nowym zespołem Strojnowy. Pozostałymi członkami grupy są doświadczeni muzycy: Grzegorz Rytka, Michał Marecki, Paweł Mazurczak, Jacek Orłow, Krzysztof Nowicki, Piotr Hrycyk i Łukasz Hodor, znani z takich zespołów jak T.Love, Daab, Kapela ze wsi Warszawa, Sidney Polak, Habakuk czy The Bartenders.

Za mix i mastering albumu oraz live mix koncertów odpowiada Mariusz „Activator” Dziurawiec ze Studia As One. Krążek zawiera same premierowe utwory i jest już gotowy do wydania.

Muzyczna bezpretensjonalność oraz teksty Piotra wypełniają niszę w liryce polskiej muzyki, w której tak niewiele słyszy się komentarzy do czasów współczesnych. Śpiewa również o miłości w sposób bardziej wyrafinowany niż standardowy poziom polskiej piosenki.

Piotr Strojnowy to ważna postać polskiej sceny. Jest autorem tekstów i współkompozytorem takich przebojów Daabu jak „Ogrodu serce”, „Fala ludzkich serc”, „Słowo ciałem się stało”, „Serce jak ogień” czy „Fryzjer na plaży”. Niektóre z tych nieśmiertelnych klasyków historii krajowego reggae będzie można również usłyszeć na tym koncercie.
Red Stage, 6-07-2018

Ostróda Reggae Festival
5-8 lipca 2018, Ostróda

Dotychczas ogłoszeni artyści:
GENTLEMAN (D), DUB INC. (F), JESSE ROYAL (JAM), MACKA B (UK), TWINKLE BROTHERS & TREBUNIE TUTKI (GB/JAM/PL), MARLA BROWN (JAM), EARTHKRY (JAM), CHRISTOPHER MARTIN (JAM), MESAJAH (PL), TABU (PL), VAVAMUFFIN (PL), GUTEK (PL), DAMIAN SYJONFAM (PL), SIDNEY POLAK (PL), JUNIOR STRESS (PL), DUBSKA (PL), SHASHAMANE (PL), DREADSQUAD LIVE & KASIA MALENDA (PL), ETNA KONTRABANDE (PL), THE DJANGOS (PL), GANG BAWARII (PL), STROJNOWY (PL), TRIBUTE TO ALIBABKI (PL).
(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!

Konkursy